خانه های پیش ساخته و کانکس

خانه های پیش ساخته به نوعی از سازه های فولادی و ساختمانی گفته می شود که اجزای اصلی آن در فضای کارخانه ساخته شده و به محل استقرار مورد نظر انتقال یافته و در آنجا اسمبل (سرهم و نصب) و تکمیل شده ساختمان یا کانکس مورد نظر تحویل مشتری می گردد.
خانه پیش ساخته ای که اولین تبلیغ خود را داشته، خانه قابل حمل منینگ بوده است. سازنده این کانکس یا خانه پیش ساخته منینگ یک نجار لندنی بوده که اجزای اصلی این کانکس ها و یا خانه های پیش ساخته را می ساخته که مهاجران بریتانیایی به محل های دیگر فرستاده و سرهم و نصب می کردند.
این سازه که به عنوان کانکس یا خانه پیش ساخته در روزنامه تایمز و در چند استند تبلیغاتی در استرالیا تبلیغ شده است. بیشترین کانکس های قابل حمل یا خانه های پیش ساخته در سال ۱۸۵۳ به استرالیا وارد شدند. در زمان جنگ جهانی دوم بود که خانه های پیش ساخته یا کانکس های سفارشی بیمارستانی با فناوری سیستم تخلیه فاضلاب، تهویه هوا و توالت های سیفون دار طراحی گردید.
برای اولین بار در جهان اولین بلوک های آپارتمانی از خانه های پیش ساخته در لیورپول طراحی شده و ساخته شده است. جان الکساندر برودی مهندس شهرسازی با نبوغ مبتکرانه اش کسی که با دروازه توری فوتبال را اختراع کرد این بلوک برای خانه های پیش ساخته را ابداع کرده است و پس از آن واگنهای برقی مخصوص حمل حیوانات را در سال ۱۹۰۶ در لیورپول ساخته است که در بریتانیا به طور گسترده ای مورد استقبال قرار نگرفت ولی در اروپای شرقی مورد استقبال خوبی از طرف مردم قرار گرفت.
کانکس های مخصوص یا خانه های پیش ساخته در ایالات متحده از زمان هجوم مردمان برای کشف طلا تولید شدند. این کانکس ها یا کاروان های محلی برای استراحت مکتشفان کالیفرنیایی بود که در زمان جابجایی قادر باشند به سرعت محل اقامت خود را بسازند.
کانکس یا خانه های پیش ساخته در زمان جنگ جهانی دوم برای استراحت و خوابگاه کارکنان ارتش ساخته شدند. در انگلستان کانکس یا خانه های پیش ساخته ای که استفاده می شد شامل کلبه های نیسون، بالمن و هانگر بوده است.
کانکس، ساختمان های پیش ساخته بعد از جنگ به منظور فراهم سازی ارزان وسریع خانه هایی با کیفیت به عنوان جایگزینی برای خانه های ویران شده در جنگ شدند.
تکثیر خانه های پیش ساخته و کانکس های ویلایی و مسکونی در سرتاسر کشور نتیجه کمینه برت و خانه سازی ACT در سال ۱۹۴۴ بوده است. بریتانیا در جنوب لیورپول بزرگترین شهرک متشکل از ساختمانهای پیش ساخته یا کانکس های ویلایی و مسکونی  بوده است که در آن بیش از ۱۱۰۰ خانه های پیش ساخته و یا کانکس بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

تاریخچه-کانکس-پیش-ساخته